Fascynator i spółka

W związku z ostatnim wpisem, nadciągającymi jesiennym trendami a przede wszystkim z uwagi na milion pytań ( no może 5 ) o zasady i zasadność noszenia kapelusza tudzież fascynatora, jako osoba z natury leniwa postanowiłam przejrzeć swoje zasoby i znalazłam stary wpis na ten temat. Zakładając – wyłącznie na wszelki wypadek i oczywiście niesłusznie – że leniwiec pospolity jest również Twoim ulubionym zwierzakiem, aby oszczędzić Ci szukania tekst zamieszczam poniżej.

Najważniejszy powód aby je nosić mówi, że…
kapelusz i fascynator podkreśla przynależność do wyższych sfer.

Gdzie go zatem prezentować?
Zgodnie z etykietą fascynatory przede wszystkim na ślubach, pogrzebach, wyścigach konnych i wszelakiej maści imprezach. Ponieważ fascynatory nie cieszą się niestety dużą popularnością w Polsce serdecznie Cię do ich noszenia namawiam. Tym co nie dygną podczas witania się z Tobą możesz postawić piwo.
Kapelusze możesz nosić bez większych ograniczeń czyli zadawaj szyku idąc po zakupy do Tesco. Poza etykietą noś fascynatory gdzie chcesz, bo są piękne same w sobie, wyrażają osobowość oraz styl.

Jak nosić?
Obydwa nakrycia głowy powinny współgrać z Twoim typem urody, strojem, porą dnia i okazją – o tym wszystkim przeczytasz wpis niżej. Ponieważ wcześniej zapomniałam napisać, to własnie jest okazja aby uzupełnić wiedzę, że zarówno kapelusz jak i fascynator nosimy po prawej stronie głowy. Dlaczego? Takie są kodeksy królewskie więc szkoda czasu na rozkminkę, noś i już bo co Ci w sumie zależy.

Zakazy i nakazy, które warto znać:
W kapeluszu nie siadamy do stołu. Nie wypada jeść w czapce i już. Nie wnikaj, zastosuj, smacznego. I to jest pierwsza ważna zasada o której powinnaś pamiętać jeśli dla przykładu wybrałaś kapelusz na przyjęcie weselne, Panowie mają gorzej, bo mężczyzna ściąga kapelusz wchodząc do pomieszczenia, kobiety ściągają kapelusz jedynie podczas obiadu. Czyli postać sobie możesz ale pojeść już nie. W fascynatorze możesz jeść, pić, tańczyć a jak się zmęczysz to nawet zasnąć.
Druga zasada mówi, że duże ronda kapeluszy po 18.00 nie są w dobrym tonie i oznaczają, że pomyliłaś plażę z wieczorowym wyjściem. Nie myl zatem – damie nie wypada.

Na koniec ciekawostka po przeczytaniu której podziękujesz, że nie urodziłaś się na początku XX wieku : „kłaniając się znajomemu na ulicy, mężczyzna podnosi kapelusz prawą ręką, o ile znajomy idzie z lewej strony, i na odwrót lewą, jeżeli idzie z prawej. W przeciwnym razie zakryłoby się sobie twarz i znajomy mógłby pomyśleć, że nie jemu składamy ukłon.” – Podręcznik Dobrego Wychowania Rościszewski 1905

Cudownego dnia:)

Copyright 2019 DominikaZaborowska