Miesięczne archiwum: maj 2019

Garderoba po męsku

Halo, halo Panowie! Znowu Was zaniedbałam więc posypuję głowę popiołem i już się poprawiam. A to wszystko za sprawą mojego Klienta, który po naszym ostatnim spotkaniu stwierdził: „Zaborowska ja tego wszystkiego nie ogarnę. Co więcej – nawet nie zamierzam się spinać i próbować. I w związku z powyższym jest „mus” – bo Żona, Szef, Otoczenie ciśnie i odczepić się nie chce – abyś ułożyła dla mnie listę ubrań, jakie powinien mieć w szafie każdy facet aby wyglądać jak Pan Bóg przykazał i nie straszyć albo sprawić, że nawet pochwalą. Ma być minimalistycznie, bez wypasu ale z sensem. To co? Dasz radę?

I tak powstała check lista dla Mężczyzny – minimalisty. Jest to baza podstawowych ubrań, z których można ułożyć stylizacje na większość okazji. Ale, ale … nie tak szybko! Bo całość działała tylko wtedy gdy lista rządzi się kilkoma zasadami.

Zasada 1: Kolor i wzór
Nie szalej i postaw na klasykę. Za klasykę uważam biel, błękit, niebieski, granat, szarość, grafit, kolor marengo (nie wygłupiaj się i nie pytaj tylko sprawdź), ciemną czerwień, ciemną zieleń, khaki, beż, camel (tak, tak o wielbłądzie tutaj mowa), brąz, czerń. Kropka. To nie znaczy, że jak sięgniesz po pomarańcz, trawiasty zielony czy musztardę to koniec z elegancją, ale może zostaw te kolory „na potem” a bazę zbuduj z kolorów, które są powszechnie uznawane za eleganckie.
Wzory dobrze komponujące się z większością ubrań w męskiej szafie to: prążek, paski bengalskie, kratka vichy zwana też Gingham (ta z obrusa u Mamy lub Babci), krata księcia Walii, Glencheck, window pane, jodełka, pepitka, ptasie oczko. To tak na początek.

Zasada 2: Tkaniny
Nie bądź sknerą ani kutwą – to najgorsza ze wszystkich męskich cech. Jak ma być mało w szafie to jakość powinna być bez zarzutu. Wełna, tweed, kaszmir, alpaka, fresko, flanela, len, sztruks, popelina, twill, pika (cotton pique), jedwab (dotyczy krawatów), wysokiej jakości bawełna, skóra, zamsz, nubuk a jak Cię poniesie to nawet Cordovan 🙂 Miej gest – poliester i akryl stylu Ci nie zbuduje.

Zasada 3: Kreatywność
Co oznacza, że jak zdecydowałeś się na granatowy garnitur to kolejna marynarka powinna być w innym kolorze niż granat. Trzy niebieskie koszule nie sprawdzą się tak dobrze jak koszula biała, błękitna i blado różowa. Czwartą dokup sobie w kolorze niebieskim jak tak bardzo go lubisz (i słusznie bo to piękny kolor w męskiej szafie a mężczyzna w błękitnej koszuli wygląda lepiej niż dobrze) ale niechże różni się od tej co już w Twojej szafie wisi i dla odmiany będzie w prążek, drobną krateczkę. Słowo „drobna” ma tu duże znaczenie. No chyba że jesteś farmerem, to się wtedy broń Boże nie ograniczaj. Jak masz na liście dwie pary spodni typu chino to mają one różne kolory, cztery T–shirty w tym jeden biały, reszta kolor. Sweter w kolorze szarym oznacza, że golf szary być nie może – ale grantowy, beżowy, w kolorze ciemnej zieleni już tak. I tak dalej. Myślę że czujesz klimat tego co chcę Ci przekazać, więc kończę z przykładami.

Zasada 4 – Każdy dół pasuje do każdej góry
Wiem, nie będzie łatwo, ale kombinuj. Cóż, życie jest trudne ale garderobę się planuje a nie wypełnia. Chcesz mnie zabić – proszę bardzo, tylko musisz ustawić się w kolejce, bo chętnych wielu.

To tak na początek. Dobry początek.

Poniżej słownik odzieżowy na wszelki wypadek:
• Longsleeve – jest to T-shirt z długim rękawem
• Hanley – czyli longsleeve rozpinany pod szyją
• Popover – koszula rozpinana do połowy torsu
• Suwak – hybryda golfu i swetra z wycięciem V neck oraz zapięciem na suwak. Taki golf na suwak 🙂
• Polo – koszulka z kołnierzykiem, rozpinana pod szyją
• Rugby – koszulka polo z długim rękawem
• Spodnie chino – najpopularniejsze spodnie męskie, z dwiema ukośnymi kieszeniami z przodu i dwiema kieszeniami wpuszczanymi z tyłu. Masz je w swojej szafie na bank.
• Bermudy – dłuższe szorty (czyli przed kolano). BTW – szorty noszą chłopcy i książęta. Mężczyźni noszą bermudy. Oczywiście tak jest w moim świecie, więc decyzję o długości spodni pozostawiam w Twoich rękach.
• Kurtka husky – lekka pikówka na wiosnę
• Parka – kurtka ze sznurkiem w okolicach talii, z dłuższym tyłem, kieszeniami i kapturem.
• Bosmanka – dwurzędówka, z wyższym kołnierzem i szerokimi klapami.

Uffff….

Drogie Panie jak to czytacie to na wszelki wypadek uprzedzam, że takiej listy dla kobiet nie ma, a jak nawet jest to ja się nie podejmuję jej stworzenia. Dlaczego? Oto moja odpowiedz: mężczyzna jako dół stylizacji nosi wyłącznie spodnie. Te spodnie mogą być długie lub w długości do kolana i na tym koniec. Wy na dół zakładacie: spódnice, spodnie, szorty, spódnico-spodnie, kuloty i różne takie. To wszystko ma jeszcze różne długości. Niestety to jeszcze nie koniec bo niektórych rzeczy z wyżej wymienionych nie nosicie. Więc aby nie było „1, 2, 3, foch” temat odpuszczam.

Cmok, cmok 🙂

Copyright 2019 Dominika Zaborowska

Grasz w kolory? Niebieski

GRASZ W KOLORY? GRAM! MASZ KOLORY? MAM!

Niebieski to ulubieniec świata biznesu i polityki, barwa intelektu ale i kolor marzycieli. Kolor niebieski wysmukla i wydłuża sylwetkę. Jest łaskawszy i bardziej przyjacielski niż czerń niestety nadal zbyt rzadko występuje jako podstawa garderoby. A ma w sobie ogromny potencjał.

Jaki odcień dla kogo
• Kobiety o ciepłym i głębokim typie urody (Jesienie z ascendentem zimy) niezwykle intrygująco wyglądają w odcieniach granatu śródziemnomorskiego i ciemnej pomarańczy
• Kobiety o chłodnym typie urody, szczególnie Lata kolor niebieski mogą nosić pasjami.
• Francuski granat połączony z czekoladowym brązem doda urody paniom o zgaszonym typie urody czyli Latom z ascendentem jesieni lub Jesieniom z ascendentem lata.
• Jasny szafir i indygo to niezwykle energetyczna mieszanka dzięki, której kobiety o czystej urodzie ( Zimy z ascendentem wiosny oraz Wiosny z ascendentem zimy) będą wyglądały zjawiskowo.

Co z czym łączyć aby było niebanalnie…
• Turkusy dedykowane są praktycznie wszystkim typom urody i w zależności od swojej intensywności oraz towarzystwa innych barw tworzą stylizacje harmonijne lub kontrastowe, które uwielbiamy szczególnie latem.
• Intensywny błękit pruski pięknie wygląda w towarzystwie malin i stalowego błękitu
• Wesołe odcienie niebieskiego ( np.: jasne indygo, aqua, akwamaryna) pięknie wyglądają w towarzystwie szałwii, mięty, łupkowego błękitu, jasnej peoni czy lawendy.
• Osobiście lubię połączenie kobaltu z beżem, złotem, limoną, czernią, szmaragdem oraz panterką.

W mojej garderobie niebieski występuje tylko pod postacią dzińsów i koszuli dzińsowej. I już. Mimo, że jest piękny, daje mnóstwo możliwości i lubię na niego patrzeć to sama go nie noszę. Chyba jest za spokojny dla „wariata”, który we mnie mieszka i krzyczy „bierz żółty i wściekły zielony”  A swojego, osobistego „wariata” człowiek słucha bo jak nie słucha to ten przy każdym lustrze gada „Idź się przebrać Kobieto bo wstyd z Tobą na miasto wyjść”. No i nie noszę.

Copyright2019 Dominika Zaborowska

Grasz w kolory? Fiolet

GRASZ W KOLORY? GRAM! MASZ KOLORY? MAM!

Jak nosić kolor fioletowy i jego odcienie…
• „Na poważnie” czyli łącząc jego ciemne odcienie z brązem, czernią lub zieleniami w tym przede wszystkim świerkiem lub odcieniem morskim. 
• Możesz też dodać mu lekkości i swobody dodając do stylizacji dodatki w kolorze żółtym, musztardowym, miodowym, pomarańczowym albo połącz go z dżinsem, miętą.
• Jeśli stawiasz na zmysłowość i seksapil dopraw fioletową sukienkę czerwonymi dodatkami. Fiolet z fuksją prowokuje i jest odbierany na granicy awangardy.

Co jeszcze warto wiedzieć stawiając na fiolet i jego odcienie …
• Fiolet lubi towarzystwo błyskotek, efektownych kamieni i złota oraz dodatków w stylu wiktoriańskim, Pięknie prezentuje się na aksamitach, jedwabiu, tafcie w otoczeniu piór, futer, cekinów. Niech zatem Twoje stylizacje wieczorowe z fioletem w tle będą „na bogato”.
• Co 2-3 lata wraca moda na fioletowe/jagodowe pomadki które pięknie prezentują się wyłącznie przy oliwkowych skórach w otoczeniu ciemnych włosów. Jasne karnacje wyglądają w nich gotycko i lekko straszą.

Fiolet to kolor którego nigdy nie miałam w swojej garderobie chociaż często podziwiałam na innych. No nie po drodze nam i już. Ale na innych chętnie go podziwiam.

Copyright2019 Dominika Zaborowska

Turban, opaska, chusta – lato 2019

Turban jest znakiem charakterystycznym kobiet bohemy i hippie czyli osób wolnych i niezależnych. Wielkimi fankami turbanów były Liz Taylor, Sophia Loren, Greta Garbo. Współcześnie turban jest znakiem rozpoznawczym Eryki Badu oraz Evy Mendes. Mimo, że ma etniczne korzenie sprawdza się zarówno w stylizacjach boho, retro jak i glamour. To bardzo charakterystyczne nakrycie głowy wymaga jednak odwagi i pomysłu dlatego nosząc turban zastanów się nad wyborem …
– koloru, który nie tylko będzie pasował do całości stylizacji ale również dobrze skomponuje się z Twoją skórą, podkreśli kolor oczu, „umaluje” usta, etc.
– wielkości i proporcjach które powinny pasować do proporcji Twojej sylwetki. Im mniejsz sylwetka i smuklejsza linia ramion tym subtelniejsze upięcie.
– sposobach wiązania i ozdobach jakie możesz do niego przypiąć – brosze, kwiaty, pióra 🙂
– dodatkach takich jak makijaż, okulary czy biżuteria. Turbany lubią mocniejszy makijaż oczy lub/i ust . Jeśli zdecydujesz się ukryć pod turbanem włosy daj się skusić na duże widowiskowe kolczyki.

Copyright 2019 Dominika Zaborowska

Grasz w kolory? Zielony

GRASZ W KOLORY? GRAM! MASZ KOLORY? MAM!

Zielony nie cieszy się zbyt dużą popularnością a ma ogromny potencjał. To czwarty kolor w mojej szafie: czerń, biel, żółty no i zielony. Moja zielona spódnica którą bardzo lubię i noszę pasjami ostatnio wzbudza sporo emocji podczas szkoleń. A oprócz koloru i długości maxi nie ma nic. Nawet kieszeni nie ma a to już w moim świecie graniczy z naruszeniem przepisów prawa o przyzwoitym użytkowaniu ubrań. Ale tej spódnicy to wybaczam, wybaczam wyłacznie z uwagi na jej kolor.

Ale do rzeczy, czyli jak nosić kolor zielony. Oto klka podpowiedzi:

• W stylizacjach do pracy zieleń lepiej traktować jako dodatek niż cały strój. Bluzka, koszula w kolorze jasnej, stonowanej zielni sprawią, że wzbudzisz zaufanie i spokój. W połączeniu z brązem lub beżem wyciszy i uspokoi wizerunek dodając mu powagi i rzetelności.
• Odcienie brudnej lub zgniłej zieleni ( np.: khaki, oliwka) zarezerwowane są wyłącznie na czas wolny. Poza tym oliwka świetnie komponuje się z brzoskwiniową karnacją i rudymi włosami.
• Odcień mięty najlepiej prezentuje się z oliwkową karnacją lub intensywną opalenizną gdyż stanowi dla niej naturalny, piękny kontrast. Jasnym karnacjom też nie szkodzi więc mięta jest bardzo uniwersalna i sprzyjająca urodzie.
• Zielony z czernią, bielą lub kolorem żółtym tworzy klimat sportowy i często wykorzystywany jest podczas rozgrywek i zawodów.
• Zieleń w połączniu z czerwienią tworzy świąteczny klimat i przywodzą na myśl Święta Bożego Narodzenia. Miej to na uwadze aby w ferworze walki nie przebrać się za choinkę 🙂
• Niedojrzała limonka, energetyczny groszek, awokado, agrest czy pistacja najlepiej wyglądają w połączeniu z ciepłą karnacją i blond włosami.
• Szmaragd pięknie komponuje się z każdym odcieniem skóry. To taki kameleon wśród zieleni.
• Zieleń z różem, fuksją, fioletem, granatem, pomarańczem – zawsze wyróżnia.
• Odcienie beżu i szarości komponują się poprawinie z każdym kolorem więc z zielenią również.
• Zieleń kocha panterkę i jest to miłość ze wzajemnością

Copyright 2019 Dominika Zaborowska

Grasz w kolory? Żółty

GRASZ W KOLORY? GRAM! MASZ KOLORY? MAM!

Kolor żółty to mój absolutny ulubieniec w kolorach akcentujących dlatego wrzucam go na tapetę jako pierwszego do analizy.

Kolor żółty należy do „trudnych” kolorów. Aby wyglądał dobrze i dodawał urody musi być starannie dobrany do skóry i kolorystyki włosów. Warto pamiętać, że ten kolor lubi otoczenie lekko opalonej skóry.

Jak go nosić:
• Kolor żółty należy do kolorów casualowych dlatego w pracy może być wykorzystany w odcieniach bardzo jasnych lub pastelowych jedynie jako dodatek czyli w postaci koszuli lub paska. Świetnie wygląda zastosowany zarówno w dodatkach (buty, torebka, pasek), pojedynczych elementach stylizacji (marynarka, spódnica) jak i jako „ten jedyny” czyli wersji total look.

Z jakimi innymi kolorami łączyć:

• Osobiście lubię łączyć kolor żółty z szarością, czernią, bielą oraz srebrem. Dobrze tez wygląda w towarzystwie błękitu i granatu.
• Ciemniejsze odcienie żółtego jak kukurydza czy żółtko jajka świetnie wyglądają w towarzystwie beży i brązów takich jak imbir, orzech włoski oraz leśnej zieleni i ciemnej oliwki
• Zgaszone odcienie żółtego jak pustynny żółty lubią w swoim towarzystwie kolory z pogranicza temperatury czyli ciepłą szarość, ciepły beż, kamienny szary czy khaki.
• Jasny miód ładnie łączy się z kremem, a kolor cytryny z szałwią, brzoskwinią, watą cukrową i pachnącym groszkiem.
• Świeże i jasne odcienie żółtego jak sorbet cytrynowy przepięknie wyglądają w towarzystwie jasnych błękitów typu aqua, jasnej gliny czy kaczego jajka oraz jasnej fuksji, pudrowego różu czy jasnej maliny.

Copyright 2019 Dominika Zaborowska