Kolor roku 2018 – ultra violet

Kolorem roku 2018 został fiolet a dokładnie Ultra Violet

Instytut Kolorów Pantone definiuje go słowami: kreatywność, oryginalność, innowacyjność.

Ma on komunikować wizjonerskie myślenie, pomysłowość, eksperymentowanie i wychodzenie poza ramy.Fiolet to dziecko gorącego romansu błękitu i czerwieni. Jest nieoczywisty, wyczuwamy w nim bowiem energię obu barw, cechy, które wzajemnie się wykluczają.
• błękit to czystość, duchowość, odrzucenie potrzeb ciała
• czerwień wręcz przeciwnie: taniec zmysłów, witalność, życie. Dlatego niektórzy historycy sztucy czy psychologowie kolorów widzą we fiolecie symbol odwiecznej walki ducha z ciałem.

Fiolet to kolor magii, pasji i luksusu, niezwykle mistyczny, intuicyjny oraz władczy. Jest tajnym odpowiednikiem bieli.

Co oznacza:
to barwa duchownych i kolor ludzi wrażliwych, artystycznie uduchowionych, posłusznych tylko sobie, poszukujących odpowiedzi na pytania egzystencjalne.

Co robi:
koi nie tylko nerwy, ale także oparzoną słońcem skórę, łagodzi dolegliwości związane z udarem słonecznym. Potrafi stłumić uczucie głodu i reguluje przemianę materii. Podnosi świadomość duchową, zatrzymuje w biegu, zmusza do przyjrzenia się wszystkiemu wokół, wycisza.

Jego przeszłość historyczna:
u Azteków i Inków, oznacza królewskość i suwerenność, podczas gdy w kulturze rzymskiej łączony z oddaniem i pokorą. Był on noszony przez elity świeckie, jak i kościelne odzwierciedlając ich status społeczny gdyż fioletowy barwnik należał do jednych z najdroższych i jedynie najbardziej zamożni obywatele mogli sobie pozwolić na ubrania w tym kolorze. W latach 60. fiolet był to kolor buntu. Miał prowokować i symbolizować zmiany

Moje najlepsze połączenia fioletu z innymi kolorami to:
– z pomaranczem
– z czerwienią
– z niebieskim
– ze złotem
– z czernią

Copyright2018 Dominika Zaborowska