Pasek męski

Bez paska spodnie męskie nie istnieją. Wyjątek – nosisz szelki lub właśnie zakładasz smoking do którego nosi się pas smokingowy. Innej opcji nie ma. Pasek nie służy Ci jedynie to utrzymania spodni na właściwej części ciała. Pasek to detal, który pokazuje Twój  gust.

Materiały:

Paski mogą być wykonane ze skóry ( licowej oraz zamszu) lub materiału.  Pojawiają się również paski wykonane z metalu ale te w wersji męskiej potraktuję milczeniem. Skóra może być matowa lub lekko błyszcząca. Paski parciane to najczęściej spotykane paski materiałowe chociaż nie jedyne bo paski z tkanin są coraz częściej spotykane w wizerunku męskim.  Paski parciane i lniane to paski „letnie” dobrze wpisujące się w stylizacje na lato. Paski zamszowe to paski całoroczne zaś paski skórzane świetnie wyglądają w stylizacjach jesienno-zimowych. Oczywiście w przypadku letniej wersji oficjalnej wybór jest jeden czyli skóra.

Rozmiar

Paski posiadają nieparzystą ilość dziurek czyli zazwyczaj 7 lub 9. Odstępy pomiędzy dziurkami mają nie więcej niż 2,5 cm. Pasek powinien się zapinać na środkowe dziurki – nigdy na skrajne. Długość paska podawana przez producenta liczona jest od środkowej dziurki do klamry i wtedy jak Twój obwód pasa wynosi 90 cm to kupujesz pasek o takiej długości. Drugi sposób to do obwodu pasa dodaj 10-15 cm w przypadku pasków formalnych i do maksymalnie 40 cm w przypadku pasków parcianych czyli na casual. Szerokość paska do stroju formalnego to około 3 – 3,5 cm lub trzy palce. W pozostałych przypadkach możesz zaszaleć tylko rób to z głową.

Klamra

Może być pełna lub niepełna, błyszcząca lub matowa, szeroka lub wąska, kwadratowa lub prostokątna. Klamry szerokie, kwadratowe, pełne, błyszczące są mniej eleganckie i sugerowałabym ich wybór jedynie na casual.

Okazja:

Business dress– wyłącznie modele klasyczne czyli pasek jest gładki, skórzany, koniecznie bez przeszyć, z prostą i nie rzucająca się w oczy, dyskretną, prostokątną klamrą. Klamra nie powinna błyszczeć jak opętana, mieć napisów, grawerowań ani widocznego logo. Paski bez klamry są w stroju formalnym niedopuszczalne. Kolor paska powinien być skoordynowany z kolorem obuwia i paska zegarka. Zimą, koordynacja ta dotyczy również rękawiczek, które w przypadku stylizacji oficjalnych powinny być skórzane.

Business smart – pasek może mieć przeszycia ale te przeszycia powinny być w kolorze skóry z jakiej jest wykonany. Reszta jak powyżej.

Casual – paski plecione z widocznymi przeszyciami i innymi detalami czy też ozdobnikami. Noś je do dżinsów, spodni bawełnianych, lnianych, chino czy tez sztruksów. Tu nie musisz koordynować koloru paska z butami. Wręcz nie rób tego.  Co do klamry –  możesz poszaleć czyli dopuszczalne jest wszystko: klamra klasyczna, cypelek, zacisk.

Najczęstsze faux-pas:

  • Brak koordynacji kolorystycznej paska i obuwia w stroju formalnym ( np.: czarne buty, brązowy pasek)
  • Jarmarczne, błyszczące klamry paska
  • Srebrna klamra paska plus złoty zegarek. Taki zestaw nie potrzebuje już „wzmocnienia” bo wstyd jest na cały powiat. Chyba, że ubiegasz się o tytuł najgorzej ubranego mężczyzny roku. Wtedy możesz do tego dodać: biały garnitur, czarną koszulę oraz buty plecionki. Konkurencji nie będziesz miał żadnej. Promise.
  • Widoczne logo – niedopuszczalne w stroju formalnym czyli nawet BOSS na klamrze do pracy nie przejdzie
  • Pasek parciany noszony do garnituru
  • Pasek skóropodobny. Koszt paska to koszt butelki whisky, więc nie bądź sknerą.
  • Mężczyzna stylowy to nie ten z grubym portfelem w garniturze od  Ermenegildo Zegna ale ten, który stawia na jakość, wie co z czym łączyć i na jaką okazję wybrać oraz ma wyczulone oko na detale.

Copyright2016 Dominika Zaborowska