Biała koszula

Jeśli zapytacie, jaki jest największy wynalazek w modzie, którego autorem chciałbym być, powiem: żałuję, że to nie ja wymyśliłem białą koszulę.  Dla mnie koszula to podstawa wszystkiego bo wszystko inne przychodzi potem.  Karl Lagerfeld”

Biała koszula w szafie damskiej pojawiał się dopiero w XX wieku. Jest elementem stroju bez którego nie potrafię się obejść. To modowy kameleon. Pasuje zarówno do dżinsów, garnituru i kreacji wieczorowej. Wystarczy podwinąć jej rękawy aby nabrała łobuzerskiego szlifu lub założyć perły aby w oka mgnieniu przemieniła Cię w damę. W czym kryje się jej urok?  Oto krótka historia jej największej popularności.

Rok 1936
kobiety zaczynają pracować w biurach i potrzebują uniformu do pracy. Za namową Coco Chanel sięgają po męskie koszule, na tle których niezwykle efektownie wyglądają perły – firmowy znak Coco.
Rok 1950
Audrey Hepburn w Rzymskich wakacjach stawia kołnierzyk i podwija rękawy swojej białej koszuli nadając jej swobodny i wręcz łobuzerski charakter. Koszula zaczyna wymykać się z biura na ulice i po raz pierwszy pokazywać swoje różne oblicza.
Rok 1975
kobiety sukcesu i feministki noszą się po męsku. Pierwszą, która nie boi się ognia krytyki jest Diane Keaton. W jej stylizacjach biała koszula jest niczym oręż. I zawsze się sprawdza.
Rok 1986
Wiwien Westwood zmienia surowość koszuli obszywając jej mankiety koronką. Koszula, którą tworzy staje się romantyczna i niezwykle kobieca.
Rok 1994
Uma Thurman pokazuje jak nosić białą koszulę i czerwone usta nadając jej tym samym niezwykle seksualny wygląd.
Rok 2010
Donna Karan projektuje prawdziwe cudo. Jej biała koszula łączy w sobie kobiecość i elegancję

Na co warto zwrócić uwagę kupując białą koszulę?

1. Materiał – moi faworyci to bawełna, bawełna egipska, len i jedwab.
2. Szwy wewnętrzne i zewnętrzne – w przypadku koszul najlepiej sprawdzić na kołnierzykach i mankietach.
3. Kołnierzyk i mankiety – jak się układają, czy są usztywnione (ważna cecha w przypadku koszul biznesowych)
4. Długość koszuli i jej wykończenie jeśli zamierzasz nosić koszulę wypuszczoną na spodnie czy spódnicę.
5. Guzik na „biuście” – im wyżej jest wszyty tym większy problem z rozchodzeniem się materiału na piersiach. Jeśli będzie wszyty za nisko koszula nawet prze małym biuście i minimalnym ruchu będzie rozchylać się. Koszule słabej jakości mają na wysokości biustu dwa guziki. Jeden nad biustem, drugi pod. Jak biust jest duży o podczas ruchu wygląda na świat oknem, które te guziki tworzą. Dlatego w koszulach wysokiej jakości guzik jest tak zaplanowany, że znajduje się pomiędzy piersiami. Niby proste do zrobienia tylko dlaczego rzadkie.
6. Fason dopasowany do możliwości sylwetki. Pod marynarki wybieraj koszule taliowane.

O klasie koszuli świadczy idealnie skrojony kołnierzyk i mankiety, dlatego wybierając koszulę do pracy zadbaj aby zarówno jej kołnierzyk jak i mankiety były usztywnione. Fason białej koszuli na weekend czy wieczór zależy wyłącznie od Ciebie. Baw się formą i fasonem, dopasowując go do swoich potrzeb, stylu i osobowości. Nie unikaj białej koszuli i nie traktuj jej jak zło konieczne. Jako stylistka nie znam innego elementu stroju, który ma tak niezwykłą moc w odmładzaniu i odświeżaniu urody kobiety.

Copyrifht2106 Dominika Zaborowska